Охорона праці та безпека життєдіяльності

 

 

Закон України "Про охорону праці "

Кодекс законів про працю України, глава XI, "ОХОРОНА ПРАЦІ"

Типове положення про службу охорони праці

Наказ МОіНУ № 1365 від 07.10.2013  "Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах"

Наказ МВСУ   № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження Правил пожежної безпеки  в Україні" 

 

План роботи з охорони праці на 2019-2020 навчальний рік 

 

 

 

2020 рік

 

06 та 07 лютого 2020 року майстер з виробничого навчання Южноукраїнських територіальних курсів цивільного захисту Горбенко О.С. 

в закладі провів семінар-практикум на тему: "Евакуація учасників навчально-виховного процесу та практичне застосування вогнегасників".

Під час даного заходу  всіх працівників ознайомлено з будовою та застосуванням вогнегасників, з правилами пожежної безпеки,

порядком дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій. 

Фахівець з охорони праці Пронь Л.В. ознайомила працівників з основними діями під

час евакуації та провела лекцію щодо порядку евакуації з приміщення закладу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 рік

 

На проблему безпеки дітей не може бути іншого погляду, як на проблему гостру, важливу, що вимагає чітких, скоординованих дій освітян, батьків, працівників різних служб і відомств. На жаль, щорічна статистика показує зростання числа подій, в яких страждають діти. Це  пожежі в житлових будинках; аварії на дорогах; пригоди з дітьми в дома, на вулиці, в освітніх установах. Саме тому, основним пріоритетом в роботі нашого закладу є охорона життя та здоров’я дітей, організація їх безпечної життєдіяльності та навчання дітей основам безпеки життєдіяльності. Але, як показує практика, абсолютної безпеки не буває, тому необхідно постійно навчатися і дорослим і дітям.

З 18.11. по 22.11.2019р. у  закладі  було проведено Тиждень безпеки життєдіяльності та організовано такі заходи:

1. Відпрацювання персоналом навичок самостійно та швидко орієнтуватися в ситуації при виникненні пожежі, вирішувати напрям дій, вжиття заходів запобігання та ліквідації пожежі.

2. Відпрацювання організації негайного виклику підрозділів ДСНС і наступних дій при виявленні задимленості та пожежі.

3. З працівниками та вихованцями проведено навчальне заняття з пожежної безпеки на тему «Правила користування вогнегасником». У цікавій та доступній формі з дітьми проведена бесіда про шкоду від вогню та наслідки пожежі, які можуть бути після необережного поводження із сірниками чи електроприладами. Правила пожежної безпеки дітям нагадали вихователі, а от про будову та функції вогнегасника їм розповів виконавець МВН Южноукраїнских територіальних курсів цивільного захисту Горбенко О.С. У спеціально відведеному місці було продемонстровано дію вогнегасника на практиці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. З вихованцями старших груп проведено розвагу: «Школа юних пожежників». Учасники змагалися у спортивних естафетах, демонстрували свою мужність, долаючи перешкоди. Всі учасники були спритні, витривалі, справні  - справжні пожежники! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оцінювала вміння вихованців старший лейтенант служби цивільного захисту Арнаго Г.В.

 

 

18 жовтня 2019 року в КЗ ЦРД «Гармонія» було провено навчальне тренування за тематикою: «Евакуація під час пожежі»,  де працівники закладу разом з дітьми мали змогу відпрацювати навички дій у надзвичайних ситуаціях. Тренування організовано для того, щоб навчити дітей діяти зібрано та не губитися у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

У заході були задіяні 73 працівника  та 273 вихованця.    

За сигналом «Увага!» всі діти, педагоги та обслуговуючий персонал протягом 15 хвилин покинули приміщення.  Діти слухняно, дисципліновано виконували все те, що їм говорив вихователь. Евакуаційні заходи проведено в повному обсязі, без паніки, персонал відпрацював всі дії відповідно до розробленого плану евакуації та інструкцій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Безпека дітей... Як часто вона залежить від нас, дорослих! Чи цікавилися ви, наскільки ваша дитина знає правила дорожнього руху і безпечної поведінки на вулиці? Чи дотримує їх? Хтось може запитати: «Навіщо пояснювати малюкові правила безпеки, якщо поки він з'являється на вулиці тільки за руку з дорослим?» Але ж незабаром ваша дитина піде до школи, стане самостійним пішо­ходом і пасажиром...

І до цього моменту в малюка слід сформувати свідому і безпеч­ну поведінку. Від цього залежить здоров'я, а часом і життя дити­ни. Тому на території закладу діє автомістечко «Школа Світлофора» де з малюками «Гармонії» проводять бесіди-інструктажі про правила дорожнього руху  та на практиці застосовують набуті знання, уміння та навички. У невимушиній грі педагоги виховують розуміння необхідності дотримуватись правил безпеки, впевненість у поводженні на дорозі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З метою покращення профілактичної роботи з безпеки життєдіяльності та проведення заходів під час Тижня охорони праці і безпеки життєдіяльності у КЗ ЦРД «Гармонія» 19.04.2019 року було організовано і проведено відпрацювання практичних дій евакуації учасників навчально-виховного процесу на випадок надзвичайної ситуації (виникнення пожежі)

О 08.45 год. розпочалося проведення відпрацювання евакуації учасників навчально-виховного процесу. Евакуація проводилась згідно схем, що вивішені на кожному поверсі.

Після отримання сигналу про евакуацію вихователі у найкоротший строк (від 5до12 хвилин) вивели дітей найбезпечнішими евакуаційними шляхами з будівлі, ретельно перевірили приміщення, щоб унеможливити перебування дітей у небезпечній зоні.

Провели звірку фактично евакуйованих вихованців із списком присутніх у навчальному закладі, а також наявних в навчальному закладі працівників.

Мета цього заходу - відпрацювання правильної поведінки учасників навчально-виховного процесу під час екстремальних та надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, поліпшення якості навчально-виховної роботи з дітьми з питань особистої безпеки та захисту життя, навчити дітей дошкільного віку умінням та навичкам щодо захисту свого життя і здоров'я під час надзвичайних ситуацій. Це дає змогу забезпечити умови для збагачення досвіду дітей щодо безпечної поведінки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.04.2019 року для дітей старших груп відбулася

екскурсія до пожежно - рятувальної частини.

Вихованці груп №5 та №6 мали змогу познайомитися зі спецтехнікою, яка використовується під час гасіння пожежі, приміряти одяг та спецзасоби, якими користуються рятівники, а також посидіти в кабіні пожежної машини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діти отримали велике задоволення від екскурсії

та дізналися багато цікавого та корисного для себе. 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018 рік

Всі ми  хочемо, що б наші діти виросли здоровим, щоб вони ніколи не потрапляли  в небезпечні ситуації вдома, на вулиці, в дитячому саду. Добре  відомо, що безпека - це вміння правильно і грамотно вести себе в різних непередбачених ситуаціях. Тому в комунальному закладі «Центр розвитку дитини «Гармонія» педагоги ставлять перед собою завдання   дати  дітям знання  про небезпечні для життя ситуації і особливості поведінки в них,  вміти  застосовувати отримані навички на практиці.

Так у закладі з дітьми проводилися тематичні бесіди, заняття, вікторини, екскурсії до світлофора, в пожежну частину, організовані сюжетно-рольові та дидактичні ігри,  розваги, конкурс малюнків, різноманітні заходи щодо  ознайомлення дітей з правилами безпеки і закріпленню знань з  теми «Безпечна поведінка в різних ситуаціях».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проведені  заходи були націлені на розширення знань дітей та вміння застосовувати отримані знання в іграх, інсценуваннях, повсякденному житті.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Для вихованців старших груп  проведена спортивна розвага з правил пожежної безпеки  «Школа юних пожежників»,  де діти продовжили пізнавати абетку пожежної безпеки в рухливій,  ігровій формі. Діти наввипередки  через  перешкоди  добиралися до місця пожежі, гасили її,  спробували себе в ролі водія пожежної машини, рятували тварин з палаючого лісу тощо.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не менш захоплюючим був конкурс макетів  вулиць міста. Наші  макети - це справжні шедеври,  де діти в ігровій формі моделюють безпечний міський простір.

Макети призначені  для освітньої та самостійної діяльності дітей. З їх допомогою діти в ігровій формі діти  відпрацьовують  і закріплюють знання правил дорожнього руху, дорожніх знаків і розмітки, правил поведінки учасників дорожнього руху,  а також спільно з вихователем розбирають та  програють різні ситуації з безпеки дитини на вулиці, у дворі , поблизу проїжджої частини;  моделюють  безпечний маршрут від будинку до дитячого садка, школи, будинку дитячої творчості тощо; обігрують  ситуацію «Дитина і незнайомець». 

Всі макети - це продукт спільної творчості дітей та вихователів. У кожному є своя «родзинка». Всі вони є вдалим доповненням в розвиваючий  предметно-ігровий простір   груп. Знаходяться у вільному доступі, оновлюються і поповнюються новими матеріалами. Діти із задоволенням грають з цими макетами, закріплюючи в грі отримані  знання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підводячи підсумки, хочеться підкреслити, що завдання дорослих полягає не тільки в тому, щоб оберігати і захищати дитину, але і в тому, щоб підготувати її до зустрічі з різними складними, а часом і небезпечними життєвими ситуаціями. Ми впевнені, що знання  з  правил  безпеки, придбані в дитячому садку,  допоможуть нашим вихованцям стати більш дисциплінованими і самостійними. 

 

 

2017 рік

22 та 29 вересня 2017 року вихованці старших груп №2, №20, №25, №26 у супроводі вихователів Лесків Л.Р., Дряміної Л.В., Унгуряну О.С., Цику Г.О. відвідали Державну пожежно-рятувальну частину де вони змогли на власні очі побачити як проходять робочі будні відважних рятівників.

Звичайно ж, найбільше вразили дітлахів пожежні автомобілі. Також вихованцям продемонстрували захисне спорядження пожежних рятувальників, бойовий одяг та  пожежо-технічне обладнання для ліквідації пожеж та рятування людей.

Крім цікавої екскурсії для вихованців було проведено бесіду на тему: «Безпека життєдіяльності». Дітям та дорослим нагадали основні правила поводження з  вогнем, розповіли правила поведінки при виникненні пожежі.

Наприкінці екскурсії вихованці та вихователі щиро подякували співробітникам  пожежної частини за надану можливість ознайомитися з професією рятувальників та  дізнатися багато цікавої, а головне, корисної інформації.

Екскурсія пройшла з метою навчання вихованців як поводитися у надзвичайних   ситуаціях. Маленькі діти постійно стикаються з незнайомими ситуаціями, людьми,  явищами, предметами, які можуть викликати у них почуття невпевненості, страху  та тривоги. Саме тому, питання безпеки життєдіяльності підростаючого покоління   сьогодні не лише не втрачає своєї актуальності, а й навпаки набуває все більшої ваги.  Шлях у безпечне майбутнє починається саме з виховання.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Протягом 30-31 березня 2017 року у закладі
відбулися навчальні протипожежні тренування
 
Метою протипожежних тренувань було навчити працівників швидким                           і правильним діям в умовах реальної пожежі, спрямованої на її ліквідацію                      та евакуацію працівників і вихованців закладу.
 
У ході проведення протипожежних тренувань провели оповіщення,                 своєчасно довели завдання до виконавців, дотрималися послідовності               організації збору, відпрацювали злагоджені дії при виникненні пожежі,      випробували у роботі вогнегасники.
 
Особиста присутність керівництва на місцях проведення тренувань,                контроль за діями працівників щодо проведення евакуаційних заходів                       при виникненні пожежі давала змогу одразу вносити корективи в дії               робітників.
 
Протипожежні тренування та евакуаційні заходи провели в повному                         обсязі відповідно до вимог інструкції з питань техніки безпеки.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 рік

11 листопада 2016  року вихованці старших груп № 22, 23 побували на екскурсії в Державній пожежно-рятувальній частині міста Южноукраїнська.

 

Хлопці та дівчата

побачили своїми очима

пожежну техніку та

аварійно-рятувальне обладнання.

 

 

 

 

 

Фахівці ДПРЧ продемонстрували бойовий одяг та розповіли про його захисні властивості.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діти дізналися про різновиди вогнегасників та правила їх використання, а також багато корисної та цікавої інформації.  

 

 

 

 

Після зустрічі діти  пообіцяли, що обов'язково будуть дотримуватися всіх рекомендацій і вказівок, які вони отримали від співробітників Служби порятунку «101»!

 

 

 

 

Згідно з планом основних заходів  щодо підготовки цивільного захисту

комунального закладу «Центр розвитку дитини «Гармонія»,

з метою відпрацювання дій з  персоналом щодо  проведення евакуаційних

заходів при виникненні пожежі на об'єкті,  завчасної та якісної

підготовки та успішного проведення протипожежного тренування

(евакуації з елементами пожежогасіння) 

12 жовтня 2016 року у закладі проходили практичні заходи 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСОБИСТОЇ БЕЗПЕКИ

ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

 

Життя потребує від наших дітей вміння орієнтуватись і знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку оточуючого середовища.

Щоб вберегти дитину від біди, треба пам'ятати та дотримуватись наступних правил:

 • не залишати дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час;
 • вчити дитину користуватися дверним вічком;
 • не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям, навіть одягненим у міліцейську форму;
 • вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 102, 103;
 • забороняти підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечними;
 • забороняти бавитися ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами;
 • не дозволяти користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича;
 • запобігати формуванню в дитині жорстокого ставлення до тварин;
 • не дозволяти дражнити тварин;
 • не дозволам вмикати електроприлади за відсутності дорослих;
 • не дозволяти виходити на балкон, відчиняти вікна;
 • не дозволяти визирати у відчинене вікно;
 • вчити дітей звертатися по допомогу до відповідних органів;
 • вивчити з дитиною домашню адресу або вкладати в кишені «особисту картку» з даними дитини.

 

Проявляйте витримку і навчайте дітей берегти своє життя та здоров'я!

 

 

 Пам'ятка для батьків

ОБЕРЕЖНО: КЛІЩІ!

 

Щорічно в теплий весняно-літній період у лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. 

 

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає просто із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.

Рівень захворюваності на ці хвороби в Україні з кожним роком зростає, що пов’язано і з глобальними змінами на земній кулі, мутаціями кліщових видів, розвитком туризму, і, що найгірше, наслідки перенесених хвороб починають набувати хронічних форм.

Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис. осіб.

Аби уникнути укусів кліщів фахівці радять дотримуватися таких правил:

 1. Для прогулянок на природі покривати голову головним убором і одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

 2. Кожні 2 години прогулянки оглядати себе і своїх супутників, особливо дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежити слід ділянки тіла, покриті волоссям.

 3. Місце для привалів на природі очищати від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

 4. Повернувшись додому, одразу змінити та ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Перевірити також речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

 5. Використовувати для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.

 

Якщо Ви виявили кліща на шкірі, слід:

 1. Негайно звернутися до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видалити його самостійно: можна змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

 2. Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.

 3. Після видалення ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити.

 4. Протягом двох тижнів щоденно замірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!  Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря.

 

 

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПОЖЕЖІ ВІД ПУСТОЩІВ ТА НЕОБЕРЕЖНОГО ПОВОДЖЕННЯ З ВОГНЕМ

 

Щоб не допустити пожежі необхідно виконувати наступні

правила пожежної безпеки:

 

 • зберігати сірники в місцях, недоступних дітям;
 • не дозволяти дітям розводити багаття;
 • не дозволяти самостійно вмикати електронагрівальні прилади;
 • не дозволяти користуватися газовими приладами;
 • не допускати перегляд телепередач, користування комп'ютером за відсутності дорослих;
 • не залишати малолітніх дітей без нагляду;
 • не вмикати електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем;
 • не нагрівати лаки та фарби на відкритому вогні;
 • не заставляти шляхи евакуації (лоджії, балкони, коридори);
 • не зберігати на балконах легкозаймисті речовини (бензин, мастила, ацетон);
 • не сушити речі над газовою плитою;
 • не користуватися саморобними ялинковими гірляндами;
 • не влаштовувати піротехнічні заходи з балкону та поряд з будівлею;
 • не палити в ліжку.

 

Шановні батьки!

Ставтеся негативно до дитячих ігор з вогнем! Роз'яснюйте, що їхні пустощі з вогнем можуть спричинити пожежу, загибель у вогні людей та снищення майна! Своїм прикладом навчайте дітей суворому виконанню протипожежних вимог. 

Пам'ятайте, що приклад старших є для дітей кращим методом виховання.

 

При виникненні пожежі негайно викликайте пожежну охорону за телефоном «101»

 

 

Пам'ятка для батьків

 

 

Як організувати безпечну прогулянку на природі

 

 

 

 

- Детально продумайте маршрут прогулянки.

- Дізнайтеся, які отруйні рослини поширені у вашому регіоні та в тій місцевості, куди збирає­теся йти.

- Подбайте про достатній запас питної води. її кількість має перевищувати норму можливого споживання. Зважайте на тривалість запланованої прогулянки.

- Візьміть із собою аптечку. Мінімальний її склад: бинт, стерильні серветки, пластир бактери­цидний, перикис водню, 5%-вий спиртовий розчин йоду, 1%-вий розчин брильянтового зе­леного, активоване вугілля, знеболювальні ліки (парацетамол, ібупрофен тощо), протиалергійні засоби (діазолін тощо], охолоджувальний пакет, ножиці.

- Подбайте, щоб одяг дитини для прогулянки захищав її від контакту з отруйними рослина­ми — кофтинка має бути з довгими рукавами, штанці — із цупкої тканини тощо.

- Ознайомте дитину з основними правилами поведінки:

 • не відходити далеко від дорослих;
 • не збирати й не куштувати ягоди та гриби;
 • не торкатися та не зривати квітів і трав.

 

 

ПОПЕРЕДЖЕННЯ  ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНОГО ТРАВМАТИЗМУ

СЕРЕД  ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

 

Шановні батьки!

Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання - забезпечення безпеки руху пішоходів.

У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз'яснення дошкільникам правил до­рожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованості на вулицях і дорогах.

Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

 • не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила до­рожнього руху;
 • не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей; 
 • вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користува­тись підземним переходом;
 • на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пі­шохідним переходом;
 • при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;
 • не дозволяти дітям з'являтися зненацька перед транспортними за­собами;
 • вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай - спереду, тролейбус, автомобіль та автобус - позаду);
 • не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транспортом;
 • не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;      
 • не дозволяти дітям грати з м'ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї. 

 

        Правила

безпечної поведінки з тваринами

 

 

  Дітям слід прищеплювати любов до «друзів наших менших»  та повагу до їх способу життя. Але в той же час необхідно роз’яснювати, що тварини (насамперед собаки та кішки) можуть причинити значні неприємності. частіше всього це буває, коли з боку людини була якась провокація. Але буває і так, що собака вкусила дитину, яка проявила турботу про неї (дитина потяглася погладити, а собака сприйняла цей жест як загрозу і, захищаючись, нанесла шкоду дитині).

 

Тому в стосунках з тваринами діти повинні знати, що:

 • не можна дратувати тварин;
 • навіть домашні улюблена тварина має свій характер, свої звички і можуть перебувати в поганому настрої;
 • надмірна увага до тварин з боку дитини може викликати зворотню негативну реакцію;
 • кожного разу, після прогулянки з улюбленою твариною обов’язково мити руки;
 • не можна торкатися чужої або безпритульної тварини, бо вона може не тільки нанести шкоду, але й заразити інфекційною хворобою.
 • не слід явно показувати свій страх перед твариною, бо це може спровокувати тварину напасти.

ПАМ'ЯТКА

«ОТРУЙНІ ЯГОДИ ТА РОСЛИНИ»

 

Природа в своєму арсеналі має як лікарські, так і отруйні росли­ни та ягоди. Більшість з них не відомі городянам, та й сучасні сільські  мешканці не завжди на них розуміються. Тому батькам треба дуже добре знати, як виглядає та чи інша отруйна рослина (ягода), щоб мати уяву, яку допомогу треба надати дитині, що отруїлася. Познайомтеся самі та познайомте дітей із зовнішнім виглядом наступних рослин (ягід).

Блекота чорна (інша назва - беладона, дурман звичайний). Ро­сте здебільшого на пустирях. Дрібне насіння знаходиться в коробочках і нагадує макове. Отруйними є насіння, листя і коріння. При отруєнні спостерігається розширення зіниць, змінюється серцебиття. У важких випадках можуть виникати галюцинації, порушення дихання.

 

 

Цикута (болиголов, котяча петрушка). Росте вздовж берегів річок, на луках. її кореневище на запах та смак дещо нагадує моркву. Отруй­на вся рослина. При вживанні виникає слабкість, слинотеча, блювота, діарея, судоми. Можлива зупинка серця!

 

Аконіт джунгарський. Входить до спиртової настойки, яку викори­стовують при лікуванні радикуліту. Отруїтися можна, помилково вжив­ши ліки всередину. При отруєнні відчувається жар, слинотеча, оніміння різних частин тіла. У важких випадках - судоми, порушення слуху, зо­ру, зупинка дихання. Смерть може настати від серцевої недостатності!

 

 

Чемериця. Отруйні всі частини рослини. При отруєнні чемерицею спостерігається пригніченість нервової системи, блювота, діарея, втра­та свідомості.

 

 

 

 
   

Вовчоягідник. Росте в підліску. Невеличкий кущ з рожево-бузко­вого кольору квітками. На кінець літа вистигають яскраво-червоні яго­ди, які надзвичайно отруйні! Сік із пагонів цієї рослини може викли­кати опік.

 

Болиголов плямистий. Має синювате голчасте стебло, вкрите тем­но-червоними плямами. Отруйне стебло, насіння і листя. Легка форма отруєння - блювота, діарея. Важка форма - параліч м'язів. Може на­ступити смерть через параліч м'язів грудної клітини!

 

     Конвалія. Отрута знаходиться в ягодах, стеблі та листках.

 

 

 

     Паслін. Отруйні всі частини рослини.

 

 

 

 Вороняче око. Від стебла росте кілька листків, а всередині розміще­на блискуча чорна ягода. Отруйні всі частини рослини, а ягода найбільш небезпечна.

 

 

Перша допомога при отруєнні рослинами та ягодами:

 • негайно викличте лікаря;
 • терміново промийте потерпілому шлунок;
 • допоможіть викликати блювоту;
 • при отруєнні аконітом і болиголовом промийте шлунок блідо-роже­вим розчином марганцевокислого калію;
 • залийте та змішайте з невеликою кількістю води 20-30 пігулок ак­тивованого вугілля та дайте випити потерпілому; через 2-3 години (за умови домашнього лікування) повторно про­мийте шлунок;
 • при наявності судом в рот потерпілого вставити держак ложки, обгорнений тканиною, щоб запобігти порушенню дихання.

 

 

Пам'ятка для батьків 

"Безпека в побуті"

 

І. Загальні вимоги

1. Навчити дитину безпечним іграм. Не дозволяти проводити ігри, пов'язані із схованками в шафах та інших предметах що закриваються, за шторами та з пересуванням в темряві.       

2. Якщо дитина має окрему кімнату, то всі її речі повинні знаходитись на висоті піднятої руки, щоб виключити потребу діставати щось з стільця чи табуретки. Над ліжком не повинні висіти ніякі предмети. 

3. Лампи в електроприладах повинні бути повністю закриті плафонами.

4. Гострі, ріжучі, колючі і крихкі предмети повинні знаходитись в недоступному для дітей місці.

5. Особливу увагу потрібно звернути на зберігання ліків. Ліки повинні зберігатися в закритій під  ключ шафі. 

6. Іграшки не повинні бути небезпечними для дитини (лазерні іграшки, кулькові та водні  пістолети) Якщо іграшка розбирається, то складові й частини за розмірами повинні бути такими, що не вміщаються в рот. ніс, вухо. Перевірте іграшки на можливість розбивання (уламки можуть поранит дитину). 

7. З сумісними іграми з дітьми не використовуйте петарди.

    

2. Безпека на кухні

 

 

 

 

 

 

 

1. Столові прибори для дитини повинні бути такими, що не б'ються.

2. Обідній стіл та стілець повинні бути підібрані у відповідності з ростом дитини

З. Над обіднім столом не повинні висіти полиці або окремі предмети кухонного обладнання.

4. Всі спеції, як сипучі так і рідкі, повинні зберігатись в недоступному для дитини місці. 

5. Якщо виникла потреба користуватися виделкою чи ножем, то їжу дитині повинні порізати дорослі. 

6. Краї тарілок, чашок та склянок не повинні мати тріщин та щербинок.

7. На плиті ручки сковорідок і носик чайника потрібно повернути до стіни.

8. Гарячу їжу потрібно розливати лише на столі, а не переносити тарілки з нею з плити достолу. 

9. Якщо дитина не дістає до крана з водою, то вона може користуватись змоченим рушником. 

10. Двері кухні з боку коридору повинні закриватись на гачок, розміщений у третій частині зверху. 

 

3. Безпека у ванній кімнаті

​  1.  Для дитини необхідно мати дитячі миючі засоби. Миючі засоби, якими користуються дорослі, є шкідливими для дитини і повинні зберігатись в недоступному для неї місці. 

 

 

 

2. Підлогу потрібно покривати не слизьким килимком.

3. Двері ванної кімнати повинні закриватись на гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

 

4. Не можна залишати дітей наодинці під час купання.

 

 

 

 

 

 

4. Безпека на балконі

   1. Не можна залишати дітей на балконі.

 

 

 

2. Не можна дозволяти дітям проводити рухливі ігри на балконі.

3. На балконі потрібно закрити щілини, через які можуть випадати дитячі іграшки.

4. В присутності дітей не можна нахилятись з балкона.

5. Балкон повинен закриватись з кімнати на гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

 

5. Попередження травматизму під час відпочинку

     1. Не залишайте дітей без нагляду.

 

 

 

2. Перевірте обладнання дитячого майданчика на предмет виявлення травмуючих чинників.

 

   

3.Особливо уважно обстежте пісок: в ньому можуть бути скло та гострі металеві предмети.

 

 

 

 

4.Огляньте територію навколо будинку і перевірте наявність відкритих підвалів, каналізаційних люків,  ям, електрощитів, недобудованих об'єктів, стоянок автотранспорту тощо.

 

Пам`ятка з техніки безпеки на літо

 

1. Правила дорожнього руху

 • Ходити тільки по правiй сторонi тротуару;
 • Дорогу переходити не поспiшаючи;
 • Не можна переходити дорогу навскіс;
 • Переходячи дорогу слiд подивитися налiво, дiйшовши до середини  зупинитися i подивитися направо;
 • Якщо не встигли перейти вулицю i рух транспорту почався, слiд  зупинитися на серединi вулицi i зачекати, поки   рух припиниться;
 • Якщо немає тротуарiв, слiд триматися лiвого боку дороги, тобто йти  назустріч транспорту, що рухається.

 

2. Правила електробезпеки

 • Під час вимикання електроприладiв забороняється витягувати вилку з  розетки за шнур;
 • Категорично забороняється користуватися електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;
 • Не торкатися мокрими руками електроприладiв, якi знаходяться під  напругою;

 

Пам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностi електропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючої  iзоляції, з’явлення іскри, перегрівання штепсельних розеток i вилок.

 

3. Вибухонебезпечні предмети

 • До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;
 • Забороняється використовувати снаряди для розведення вогню;
 • Не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт;
 • Виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити мiлiцiю, школу, вiйськкомат.

 

4. Правила протипожежної безпеки

 • Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в спекотну погоду;
 • Гра з вогнем — одна з причин пожежi;
 • Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в турпоходi.

 

5. Правила поведiнки на водi

 • Купатися можна тiльки в сонячну безвiтряну погоду при температурі повiтря не нижче 20-250 С i води - не менш нiж 18-200С;
 • Купатися дозволяється тiльки в спецiально вiдведених мiсцях;
 • Забороняється заходити у воду глибше, нiж по пояс, людинi, яка не вмiє плавати; 
 • Не запливайте за знаки огорожi акваторiї пляжу;
 • Грубi iгри та пустощi у водi небезпечнi для життя;
 • Не забруднюйте воду та берег; 
 • Не подавайте хибних сигналiв тривоги;
 • Не користуйтесь надувними матрацами, катерами та iншими предметами, якi не призначенi для плавання.

 

6. Правила культури поведінки (правила в громадських місцях)

 • Завжди прагнiть бути культурною людиною;
 • Поступайтеся мiсцем людям похилого вiку;
 • Поважайте старших, не будь грубим;
 • Не гуляйте пiзнiше 21 години;
 • Не сидiть цiлодобово бiля телевiзора, комп’ютера;
 • Бiльше читайте художньої лiтератури.

 

7. Категорично забороняється

 • Ходити на територiї новобудов;
 • Купатися без догляду дорослих;
 • Розводити вогнище в лiсi, поблизу лiнiй електропередач;
 • Іздити на велосипедi на тiй частинi дороги, де рухається транспорт.

 

8. Суворо дотримуйтесь правил:

 • Дорожнього руху;
 • Користування газовими, електричними приладами;
 • Поведiнки дiтей на водi;
 • Користування пасажирським лiфтом;
 • Протипожежної безпеки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Обережно, вогонь!», або Правила поведінки біля каміна

 

 • Зберіть попіл і вугілля, які залишилися в каміні після попереднього розпалювання. Рівень сажі на дні не має перевищувати 2,5 см, адже товщий шар обмежує подачу пові­тря до дров, через що утворюється більше диму.
 • Димохід щороку має перевіряти і чистити фахівець. Навіть якщо димову трубу не по­трібно чистити від сажі, важливо перевірити, чи немає в ній гнізда пташок чи якихось перешкод, що можуть завадити виходу диму.
 • Переконайтеся, що навколо каміна немає речей, які, ймовірно, можуть загорітися, - меблів, завіс, газет, книг, килимів тощо. Якщо ці предмети розміщені занадто близько до каміна, вони можуть спалахнути від іскри або шматка вугілля, що відскочив від вог­нища.
 • Доки в каміні горить вогонь, залишайте відчиненим хоча б одне вікно в кімнаті.
 • Перед розпалюванням вогнища переконайтеся, що засув або димохід відкриті. Поло­ження засуву можна перевірити, поглянувши на верх димоходу або використавши ліх­тарик чи дзеркало. Тримайте^засув або димохід відкритими, доки вогонь не згасне і не зникне дим. Навіть якщо його немає, не зачиняйте засув, доки вугілля повністю не зго­рить.
 • Використовуйте для розпалювання вогнища сухі та якісні дрова зі старих дерев. Під час горіння вологих, молодих або свіжих дров утворюється набагато більше диму і кіп­тяви, що зумовлює швидке накопичення сажі в димоході. Добре висушені якісні дрова під час горіння менше димлять і згорають рівномірно. Дрібні сухі дрова, розміщені на решітці, згорають швидше і зумовлюють більше диму.
 • Ніколи не залишайте камін із вогнищем без нагляду. Перш ніж лягати спати чи вихо­дити з дому, переконайтеся, що вогнище повністю згаснуло. Якщо виходите з кімнати, а вогонь у каміні ще горить, решітка розпечена, візьміть дитину із собою.
 • Мінімізуйте шанси дитини отримати опік від гарячого скляного екрана або захисної металевої решітки, розміщених перед каміном. Розкажіть про небезпеку, яку вони ста­новлять. Також можна встановити додаткові захисні екрани або ширми, щоб іще зни­зити ризик термічного опіку.
 • Інструменти для каміна і пристосування для розпалювання (запальнички, сірники, па­пір, вогненебезпечні рідини) зберігайте в недоступних для дитини місцях.
 • За можливості встановіть датчик, який сигналізуватиме про появу диму і чадного газу в приміщенні. Перевіряйте його щомісяця і щороку замінюйте в ньому батарейки.
 • Завжди тримайте в будинку вогнегасник, а за наявності каміна - розмістіть вогнегас­ник поряд із ним.
 • Розкажіть дитині якомога раніше про можливу небезпеку вогню і тепла, яке продукує камін, - нехай вона доторкнеться до злегка гарячої кочерги, постоїть близько до вог­нища, щоб відчути високу температуру.

 

Пам'ятка для батьків 

"Якщо необхідно залишити дитину вдома саму"

 

 • Потрібно навчити дитину обслуговувати себе - сходити в туалет, вимити руки, налити собі води тощо.
 • Украй важливо, аби задовго до того, як залишати дитину вдома саму, батьки система­тично розказували їй про правила безпеки життєдіяльності й демонстрували це влас­ним прикладом. Тоді можна розраховувати, що за відсутності дорослих дитина все одно «чутиме» в голові їхні застережливі голоси.
 • Бажано, щоб дитина вміла користуватися телефоном — знала, як зателефонувати батькам, а також у аварійні служби. Батькам варто зробити на домашньому телефоні кнопку «швидкого набору», натисканням якої дитина могла б миттєво зв'язатися з ки­мось із батьків.
 • Необхідно, щоб дитина усвідомила - не можна нікому відчиняти вхідні двері. У бать­ків (бабусі з дідусем) є свої ключі, тож їй ліпше взагалі не підходити до дверей, якщо хтось чужий задзвонить у вхідний дзвінок.
 • Добре, якщо дитина вміє самостійно гратися, малювати, ліпити, розфарбовувати тощо - тоді за відсутності батьків вона буде в змозі розважати себе у безпечний спосіб.

 

Рекомендації для батьків"Правила користування електроприладами"

 

 • Ретельно ознайомтеся з інструкцією щодо користування електроприладом, відтак звертайтеся до неї час від часу, особливо якщо в чомусь не впевнені.
 • Не вмикайте одночасно багато електроприладів, особливо в одну розетку - це може призвести до перевантаження електромережі.
 • Не використовуйте електроприлади, коли перебуваєте у воді, не торкайтеся їх мокри­ми руками.
 • Не чіпляйте шнури електроприладів за водопровідні та газові труби, радіатори опалення.
 • Не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією шнура.
 • Не кидайте електроприлади, що працюють, без нагляду, не допускайте їх перегрівання.
 • Не розміщуйте електроприлади поруч із речами, що легко спалахують.
 • Залишаючи дім, обов'язково перевірте, чи вимкнуто всі електроприлади та освітлення.
 • Вимикайте з розеток електроприлади після роботи, не залишайте їх у режимі очікуван­ня, особливо якщо не збираєтеся невдовзі ними користуватися.
 • Сховайте електропроводи з шнурами, що тягнуться по підлозі, адже дитині неодмінно захочеться за них потягти.
 • Якщо раптом відбулося спалахування електроприладу, спершу знеструмте його й лише після цього гасіть - закидайте піском (землею, пральним порошком] або накрийте щільною несинтетичною тканиною (наприклад ковдрою, килимом). Заливати водою електроприлади, що горять, не можна.